Přeskočit na hlavní obsah
Logo městského úřadu Šenov
Vlající vlajka Ukrajiny a na pozadí je modrá obloha.
16. 3. 2022

Безкоштовний проїзд для громадян України | Bezplatná přeprava pro občany Ukrajiny


Безкоштовний проїзд для громадян України

Від 9 березня 2022 року громадянам України та їхнім дітям буде надано право безкоштовного проїзду у громадському транспорті Моравсько-Сілезького регіону, який входить до Інтегрованої транспортної системи ODIS.

 • Безкоштовний проїзд поширюється на особи, які мають в наявності документи, що посвідчують особу (тобто закордонний паспорт громадянина України, паспорт громадянина України, посвідчення особи (ID-картка) або прикордонна перепустка із наклеєною візовою наклейкою), та дітей, якій їх супроводжують.

Які умови безкоштовного проїзду?

 • У регіональних автобусах потрібно зайти передніми дверми, показати водієві документ, що посвідчує особу, повідомити, на якій зупинці будете виходити (назви всіх зупинок вказані в розкладі). Назву зупинки можна написати на аркуші паперу і показати водієві.
 • У громадському транспорті м. Острави можете зайти та вийти через усі двері. Ревізору потрібно показати документ, що посвідчує особу (у випадку перевірки). Після 20-ї години в тролейбуси та автобуси потрібно заходити лише передніми дверми та показувати документ, що посвідчує особу.
 • У громадському транспорті в м. Студенка, Крнов, Фрідек-Містек, Новий Їчин, Гавіржо­в, Орлова, Тршінець потрібно зайти передніми дверми та показати документ, що посвідчує особу.
 • Поступово до безкоштовного проїзду громадян України у громадському транспорті приєднаються інші міста Моравсько-Сілезького регіону.
 • На залізничному транспорті у перевізника České dráhy, a.s. безкоштовний проїзд можливий в межах Чеської Республіки при наявності закордонного паспорту або внутрішнього паспорту громадянина України (ID-карта). При пред'явленні одного з цих особистих документів пасажиру видається безкоштовний реєстраційний квиток у касі або в поїзді, від станції посадки до станції призначення.
 • На залізничному транспорті у RegioJet a.s. безкоштовне перевезення в межах Чеської Республіки можливе всім пасажирам при пред'явленні закордонного паспорту або внутрішнього паспорту громадянина України (ID-карта). При наявності вільних місць у поїзді, бригада поїзда надає місце для цих пасажирів.

Які сполучення надають безкоштовний проїзд?

 • Залізничний транспорт у Моравсько-Сілезькому регіоні
 • Регіональний автобусний транспорт у Моравсько-Сілезькому регіоні
 • Громадський транспорт в м. Острава
 • Громадський транспорт у м. Студенка
 • Громадський транспорт у м.Крнов
 • Громадський транспорт у м. Фрідек-Містек 
 • Громадський транспорт у м. Новий Їчин 
 • Громадський транспорт у м. Гавіржов
 • Громадський транспорт у м. Орлова
 • Громадський транспорт у м. Тршінець

 


 

Od 9. března 2022 bude občanům Ukrajiny a jejich dětem poskytnuto bezplatné cestování ve spojích veřejné dopravy v Moravskoslezském kraji, které jsou součástí Integrovaného dopravního systému ODIS.

Bezplatná přeprava se vztahuje na osoby prokazující se ukrajinskými doklady totožnosti (tzn. cestovním pasem, občanským průkazem anebo hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem) a děti v jejich doprovodu.

Následně budou řešena všechna potřebná legislativní a technická opatření, abychom mohli tuto bezplatnou přepravu nabízet i nadále, bude-li to potřeba.

Jaké jsou podmínky bezplatného cestování?

 • V regionální autobusové dopravě nastoupí předními dveřmi, ukáže řidiči cestovní pas, občanský průkaz či hraniční průvodku
  s vlepeným vízovým štítkem, nahlásí výstupní zastávku (veškeré zastávky jsou uvedeny v jízdním řádu). Cílovou zastávku může mít také napsanou na papírovém lístku.
 • V městské hromadné dopravě v Ostravě může nastoupit a vystoupit všemi dveřmi, cestující se prokazuje pracovníkovi přepravní kontroly, a to cestovním pasem, občanským průkazem či hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem. Po 20. hodině se nastupuje do trolejbusů a autobusů pouze dveřmi u řidiče a cestující se rovněž prokazuje cestovním pasem, občanským průkazem či hraniční průvodkou s vlepeným vízovým štítkem.
 • V městské hromadné dopravě ve Studénce, Krnově, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Havířově, Třinci a Orlové nastoupí předními dveřmi, ukáže řidiči cestovní pas, občanský průkaz či hraniční průvodku s vlepeným vízovým štítkem.
  Postupně budou následovat další města v Moravskoslezském kraji, která se připojí k bezplatnému cestování občanů Ukrajiny
  ve spojích veřejné dopravy.
 • V železniční dopravě u dopravce České dráhy, a.s. je bezplatná přeprava v rámci ČR umožněna všem cestujícím
  na základě vystavené evidenční jízdenky po předložení cestovního pasu nebo občanského průkazu.
 • V železniční dopravě u dopravce RegioJet a.s. je bezplatná přeprava v rámci ČR umožněna všem cestujícím
  na základě předložení cestovního pasu nebo občanského průkazu, kdy v případě volné kapacity míst ve vlaku je vlakovou obsluhou dané místo pro tyto cestující vyblokováno.

Kterých spojů se bezplatné cestování týká?

 • Železniční doprava v Moravskoslezském kraji
 • Regionální autobusová doprava v Moravskoslezském kraji
 • Městská hromadná doprava v Ostravě
 • Městská hromadná doprava ve Studénce
 • Městská hromadná doprava v Krnově
 • Městská hromadná doprava ve Frýdku-Místku
 • Městská hromadná doprava v Novém Jičíně 
 • Městská hromadná doprava v Havířově 
 • Městská hromadná doprava v Orlové
 • Městská hromadná doprava v Třinci

 


A zase ty podvody……!

Pokračovat
DOTAČNÍ PROGRAM PRO SPOLKY

Výběrové řízení na místo vedoucí – vedoucího odboru výstavby a ŽP, vedoucí úředník

Pokračovat
Scéna zobrazuje vesnické prostředí za jasného slunečného dne, kde děti s helmy na hlavách připravují svá jízdní kola k výletu. Jsou vidět pumpující pneumatiky a hledající odrazky na kolech a pedálech, což naznačuje učení se o nezbytné výbavě pro bezpečnou jízdu. Kola, čistá od prachu, jsou připravena na dobrodružství za sběrem proutí pro velikonoční pomlázky. V pozadí ožívá malebná vesnice s náznaky slavnostní atmosféry, rodiny se věnují přípravám, což odráží radost a opatrnost spojenou s velikonočními tradicemi, zdůrazňující bezpečnost, ohleduplnost a ducha společenství.

Příprava na Velikonoce: tradice a bezpečnost na prvním místě

Pokračovat
Silueta osoby stojící před policejním vozem v noci, s červenými a modrými majáky svítícími v pozadí, vytvářející dramatický osvětlený kontur.

Rozblikáme majáky!

Pokračovat
Plakát k propagaci divadelní inscenace s názvem 'Zážitkové Dárky', kterou představuje Divadlo Propadlo. Na plakátu je skupina osmi účinkujících, kteří pózují na jevišti s různými rekvizitami. V centru je žena, která drží loutkové vodiče a ovládá ostatní účinkující jako marionety. Nad nimi je logo města Šenov a dva smajlíky reprezentující divadelní masky. Datum a čas představení jsou uvedeny jako '16.2.2024 v 19:00' a místo konání je 'Horákůvka'. Vstupné je stanoveno na 100 Kč s možností předprodeje vstupenek na podatelně MěÚ nebo v knihovně od 15.1.2024

Divadelní inscenace ZÁŽITKOVÉ DÁRKY

Pokračovat
Fotografie zobrazuje policejního důstojníka ve světelně reflexní vestě, stojícího vedle policejního vozidla s nápadným žluto-modrým pruhováním. Vedle něj stojí žena v černé bundě, držící v ruce otevřenou složku nebo kalendář s logem a rokem 2022 na obálce. V pozadí je vidět sanitka Českého červeného kříže. Obě osoby jsou na ulici a vypadá to, že se účastní veřejného eventu nebo distribuční akce.

Kaledář myslí nejen na prevenci v on-line prostředí

Pokračovat
Fotografie zachycuje policistku, oblečenou v reflexní bezpečnostní vestě, jak komunikuje s osobou otočenou zády k fotoaparátu. Osoba má na sobě světlou žlutou bundu a tmavou čepici se žlutými "ušima". V pozadí je vidět další osoba v černém oblečení. Děje se to večer na ulici osvětlené pouličními lampami.

Buďte viditelní, nejste nesmrtelní!

Pokračovat
Abstraktní obraz symbolizující vyhlášení dotačního programu pro spolky, zobrazující prvky jako propojené kruhy a překrývající se tvary reprezentující jednotu a spolupráci. Obraz zahrnuje motivy rostoucího stromu nebo rostliny, což symbolizuje rozvoj a péči. Barevná paleta je teplá a přívětivá, s odstíny měkké modré, zelené a nádechem žluté, což vyjadřuje pozitivitu a naději. Design je čistý, moderní a abstraktní, efektivně předávající myšlenku dotačního programu zaměřeného na podporu komunitních skupin a spolků.

Informace - vyhlášení dotačního programu pro spolky

Pokračovat
Na obrázku jsou dva policisté provádějící kontrolu vozidla nebo stojící na kontrolním bodě. Mají na sobě reflexní vesty s nápisem "POLICIE", což naznačuje, že se jedná o českou policejní jednotku. Policista nejblíže kameře drží oranžové zařízení, které by mohlo být používáno pro nouzové vniknutí do vozidla, a komunikuje s řidičem nebo prohlíží interiér tmavě zbarveného auta. Okolí je zimní s viditelným sněhem na zemi a sněhovou krajinou v pozadí, což naznačuje, že fotografie byla pořízena v chladném období. Druhý policista situaci sleduje, stojí za prvním policistou.

Bezpečná jízda v zimním období

Pokračovat
Malebná zimní scéna znázorňující náměstí pokryté sněhem s okouzlujícími budovami zdobenými sváteční výzdobou. Lidé v teplém oblečení prochází náměstím na pozadí hustých zalesněných hor pokrytých sněhem

Provoz Městského úřadu Šenov v době vánočních svátků

Pokračovat
Plakát pro adventní koncert s Leona Gyöngyösi a gospelovým souborem, který se bude konat 10. prosince 2023 v 16:00 v evangelickém kostele ČCE. Plakát je zdobený vánočními motivy jako jsou červené mašle, zlaté vánoční koule a zelené větvičky. Na horní části je logo 'senav' s vánočními dekoracemi po stranách. Ve středu je velká zlatá vánoční koule s datem koncertu a časem, obklopená hudebními notami a hvězdičkami. Pod tím je Leona Gyöngyösi v červeném šatě, držící mikrofon, a níže fotografie gospelového souboru v akci. Název události 'ADVENTNÍ KONCERT' je uvedený velkými písmeny ve spodní části plakátu.

Adventní večer plný hudby: Leona GYÖNGYÖSI a gospelový soubor v evangelickém kostele

Pokračovat
Digitální bezpečnostní plakát zobrazující počítačovou obrazovku s varováním před falešnými webovými stránkami a phishingovými e-maily. Ikonky reprezentují bezpečné a aktualizované webové prohlížeče spolu s varovnými symboly pro malware a podvody. Pozadí obsahuje digitální prvky a bledé vodoznak symbolu zámku, zdůrazňující kybernetickou bezpečnost. Design je moderní a elegantní s barevným schématem modré, šedé a bílé, které vyjadřuje důvěru a profesionalitu.

Jak se chránit před podvodnými weby, e-maily a SMS: Průvodce pro uživatele internetu

Pokračovat
Plakát s oznamem o vánočním akci s názvem "ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU" pořádaném městem Šenov, která se bude konat 3. prosince 2023 od 15:20. Na horní části plakátu je logo města Šenov a vánoční ozdoba. Centrální část plakátu je zaujímá velkými zelenými písmeny název akce na bílém pozadí, které připomíná sníh. Pod tímto textem je zobrazena cimbálová muzika a slova "VÁNOČNÍ HITY". Ve spodní části plakátu je kreslená dřevěná stánek s jasně osvětlenými barevnými žárovkami a tabulkami, které označují dostupné pokrmy a nápoje: punč, svařák, medovina, pivo, klobásy, maso, placky a lángoše. Vpravo na plakátu je vyobrazený část vánočního stromu s dekoracemi a osvětlením. Celkový design plakátu je veselý a slavnostní, propagující předvánoční komunitní setkání.

Rozsvícení vánočního stromu v Šenově

Pokračovat
Obrázek představuje barevný plakát s vánoční tematikou s názvem "MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA s čertem, Mikulášem a andělem". V horní části plakátu je logo města Šenov. Na plakátu je zobrazen kreslený Mikuláš s bílou bradou a červeným biskupským oděvem zvedající ruku jako pozdrav. V pozadí je mnoho dárků a ozdob, celkové barevné schéma je červené s bílými a zlatými prvky. Informace na plakátu uvádí, že akce se bude konat v Restauraci HorakuVka 3.12.2023 od 14:00 hodin. Dále informuje o předprodeji vstupenek na podatelně MěÚ od 6.11.2023 do 24.11.2023. Cena vstupného je uvedena jako 100 Kč za dítě (v ceně balíček) a 50 Kč za dospělého (doprovod max. 1-2 dospělí na 1 dítě). Design plakátu je veselý a slavnostní, vhodný pro propagaci rodinné vánoční akce.

Mikulášská nadílka: Veselé odpoledne plné zábavy a překvapení!

Pokračovat
Obrázek zobrazuje venkovskou autobusovou zastávku v malé vesnici během podzimu. Digitální informační panel je jednoduchý a přehledný, zobrazující jízdní řády na pozadí podzimních barev. Oranžové, červené a žluté listí je rozprostřeno po zemi kolem dřevěného přístřešku s prvkami z kovaného železa. Vesničané v lehkých bundách se shromažďují, někteří drží v rukou listí nebo šálky s teplým nápojem, a užívají si společnou atmosféru chladného podzimního dne.

Aktualizace informačních panelů v autobusových zastávkách

Pokračovat
Na obrázku je noční scéna pracovního prostředí, kde velký kolový nakladač Volvo nakládá materiál do korby sklápěčky značky SERVA. Pracovní stroje jsou osvětleny jejich pracovními světly, což vytváří dramatický efekt v kontrastu s okolní tmou. V pozadí je vidět část kovové konstrukce, která může být součástí mostu nebo jiné infrastruktury. Na povrchu pracoviště je viditelný rozrytý terén, což naznačuje stavební nebo zemní práce. Světla na nakladači a kamionu poskytují hlavní osvětlení scény, a na silnici v pozadí jsou rozmazaná světla projíždějícího vozidla.

Opravy okružní křižovatky v Havířově proběhnou přes noc

Pokračovat
1 2 3 15