Přeskočit na hlavní obsah
Logo městského úřadu Šenov
21. 6. 2021

Bojujeme za dostupnější živou kulturu!


Vážení občané Šenova, troufám si říct, že uplynulo těžké období nás všech a nyní jen doznívají jeho poslední tóny. Na ministerstvu kultury jsme dělali všechno proto, aby umělci, hudebníci, divadelníci, výtvarníci, spisovatelé, herci apod., zůstali u svého řemesla. Ano, doba nám hodně dala i vzala. Naučili jsme se vystupovat online, streamovat, hledat cesty, jak dostat kulturu i tam, kde to dříve nebylo úplně možné – přímo do Vašich domovů. Během této doby jsme pomohli tisícům lidem i organizacím díky podpůrným programům Covid-Kultura 3, kteří se už nemohou dočkat živého vystupování. Upřímně mě překvapilo, kolik umělců skrývá i Vaše obec – malíři, kapelníci, kouzelníci ... a to zdaleka ne všichni si podali žádost o poskytnutí podpory.

Dennodenně usilovně pracujeme a vyjednáváme s ministerstvem zdravotnictví a hlavní hygieničkou ohledně zpřístupnění živé kultury co nejširšímu spektru občanů – bezpečně, avšak bez diskriminačních pravidel. V přiložené grafice vidíte plán rozvolnění opatření. Vypadá to, že nás čeká kulturně nabité léto, které doufám bude pokračovat bez větších omezujících opatření už od začátku září.

Dovolte mi Vám touto cestou popřát léto Vašich snů. Pokud si najdete čas, určitě navštivte hrady, zámky, výstavy, koncerty a další kulturní akce ve Vašem okolí, neboť pandemie prokázala, že jste to právě Vy, kdo dotváří tu pravou kulturní atmosféru, která dodává elán a chuť tvořit všem umělcům.

S úctou
Jiří Vzientek, náměstek ministra kultury
jiri.vzientek@mkcr.cz