Nové podvody aneb reklama na brigádu
Blíží se prázdniny a jednou z věcí, kterou si někteří plánují přes léto, je vydělat si nějakou korunku na brigádách. Bohužel i zde sahají pomyslná chapadla podvodníků, kteří se snaží nekalými praktikami zájemců o brigády vylákat peníze, a nejedná se o malé finanční částky.
Jak tedy pachatelé v tomto případě postupovali? Na prodejních portálech stačilo kliknout na jednu z nabídek práce přivýdělku z domova. Po vyplnění potřebných údajů se ozvala žena tzv. konzultantka a ta popsala, v čem spočívá náplň práce. Po nainstalování aplikace TELEGRAM, začaly chodit úkoly, které poškození plnili. V tomto případě se jednalo o sledování různých videí, reklam, která měla určitý časový limit. Jakmile byla videa „olajkovaná“, brigádníkům přišly první peníze a řádově se jednalo o stokoruny, což vyvolalo pocit důvěry a spokojenosti. Posléze přišla zájemcům jiná nabídka úkolů, která již byla podmíněna vložením finanční částky a po jejich splnění byla zhodnocena. Brigádník byl odkázán na MENTORA, který dával přesné informace, jak mají postupovat dále. V dalších krocích požadoval mentor zaslat výpis z banky prokazující provedenou platbu, případně je přesměroval k registraci do virtuální měny například přes aplikaci ZEN. Byly případy, že banka podezřelé platby blokovala, ale i zde měl mentor připravený způsob, jak má brigádník s bankou jednat.
Po všech výše uvedených krocích si samozřejmě chtěli poškození své „zhodnocené“ peníze vybrat, ovšem bylo jim sděleno, že vypršel kód na vyplácení peněz a podmínkou pro jejich získání bylo poslat další částku. Tady už pochopili, že něco není v pořádku a finanční prostředky již neposlali. Celková škoda tohoto podvodu přesáhla částku 600 tisíc korun. Detailnější informace k případu naleznete zde: Nový internetový podvod - reklama na brigádu - Policie České republiky
Jak se v tomto případě chránit?
- Nevěřte nabídkám, které lákají na rychlé zhodnocení peněz nebo přivýdělek peněz.
- Pečlivě si ověřujte instituce, organizace, které nabízejí brigády.
- Nedávejte nikomu své osobní údaje.
- Nikomu neposkytujte informace k vašemu bankovnictví.
- Neumožněte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
Pakliže se již stanete obětí podvodu, neprodleně kontaktujte svou banku a poté věc oznamte na policie ČR.
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení prevence
por. Bc. Martina Jablońská