KONTAKT

Životní prostředí


 

Třídění a recyklace odpadu

 

Plasty

Schéma procesu recyklace plastů

Schéma procesu recyklace plastů

Většina plastů se v současné době vyrábí z ropy a zemního plynu, v menší míře také z uhlí a biomasy. Nejčastější plastové výrobky: obaly, sáčky, láhve, hračky, sportovní zboží a domácí potřeby. Plasty odolávají také účinkům počasí, proto se často používají plastové okapy, květináče nebo odpadní trubky.

 • Vznik: v domácnostech
 • Třídění: odkládáme do žlutých separačních nádob, pokud je nádoba určena na PET láhve, nutno zmenšit objem sešlápnutím. Nevhazujte do nádob linolea,trubky z plastů,obaly znečištěné oleji,chemikáliemi, zbytky potravin!
 • Dotřiďování: třídící linka /na jednotlivé druhy- láhve, fólie, pěnový polystyrén…, odstranění nežádoucích příměsí, protože každý druh se používá k výrobě plastů, jiná úprava plastů pro prům. využití.
 • Recyklace: k recyklaci jsou vhodné téměř všechny plasty. Obaly z plastů jsou označeny značkami. Recyklace plastů je složitá, protože plastů je mnoho druhů, např. z PET láhví se hodí na výrobu vláken, z fólií opět fólie a různé pytle, pěnový polystyrén k výrobě spec.cihel, ze směsi plastů třeba zahradní nábytek, dlažba apod. Speciálně upravené plasty mohou být palivem např.v cementárnách.

Pozor: Nikdy nespalujte plasty doma v kamnech a neházejte je do ohně! V opačném případě se do vzduchu dostávají velmi nebezpečné látky!

 

Sklo

Schéma procesu recyklace skla

Schéma procesu recyklace skla

K výrobě skla se používá několik základních surovin, tj. písek, staré sklo a další přísady, které se míchají při teplotě 1500° C. Výrobky tvoří např. láhve, sklenice, tabulové sklo.

 • Vznik: v domácnostech
 • Třídění: odkládáme do zelených separačních nádob s označením.
 • Dotřiďování: speciální automatická linka (odstranění barevného skla pro výrobu bílého skla, kovových a keramických nečistot).
 • Recyklace: k recyklaci jsou vhodné láhve a sklenice a tabulové sklo. Sklo se recykluje ve sklárnách, kde se skleněná drť, která vznikne rozmělněním skla z kontejnerů přidává do výchozí směsi při výrobě nového skla (láhve na minerálky, pivo atd.).

 

Papír

Papír se vyrábí z vláken. Vlákna pro výrobu se získávají převážně ze dřeva. Papír se ovšem vyrábět i ze starého papíru, ušetří se tak mnoho stromů. Nejběžnější papírové výrobky: knihy, časopisy, noviny, papírové obaly, krabice atd.

 • Vznik: v domácnostech
 • Třídění: odkládáme do modrých separačních nádob k ukládání papírových obalů, kartónů, novin, časopisů, kancelářského papíru. Papír nesmí být mokrý, mastný, špinavý!
 • Dotřiďování: jednotlivé druhy na dotřiďovací lince, zároveň jsou odstraňovány i jiné nežádoucí odpady
 • Recyklace: papír se recykluje v papírnách, kde se z něj pomocí vody a dalších přísad opět vyrábějí papírové výrobky. Podíl papírového odpadu a lepenky činí více než polovinu suroviny použité k výrobě nového papíru. Zbytek tvoří nová vlákna ze dřeva pokácených stromů.

 

Schéma procesu recyklace papíru

Schéma procesu recyklace papíru

Schéma procesu recyklace nápojových kartonů

Schéma procesu recyklace nápojových kartonů

 


 

Úřední hodiny:

Pondělí, středa
8:00 až 11:30 - 12:30 až 17:00
Čtvrtek
8:00 až 11:30

Podatelna:

Pondělí, středa
8:00 až 11:30 - 12:30 až 17:00
Úterý, Čtvrtek
8:00 až 11:30 - 12:30 až 14:30
Pátek
8:00 až 11:30 - 12:30 až 13:00

Pokladna:

Pondělí, středa
8:00 až 11:30 - 12:30 až 17:00
Čtvrtek
8:00 až 11:30

Prohlášení o přístupnosti webu

podatelna@mesto-senov.cz
zznbfqm
michaela@neumahr.cz
Správce webu: trzyman@mesto-senov.cz
Vytvořil: Tomáš Rzyman | Redakční systém: Wordpress